У спрощеному розумінні управління – це уміння досягати поставленої мети, використовуючи працю, інтелект, мотиви поведінки інших людей. Управляти учнівським колективом – означає використати колектив як інструмент виховання для розвитку індивідуальності кожного учня. Управління учнівським колективом здійснюється за допомогою трьох взаємопов’язаних функцій педагога:
- збору й аналізу інформації про учнівський колектив і школярів, які до нього входять;
- планування й організації адекватних стану колективу впливів, метою яких є його удосконалення й оптимальний вплив на особистість;
- контролю і корекції, спрямованих на вищий рівень розвитку колективу і кожного учня.
Важливою умовою управління учнівським колективом є розробка методики вивчення колективу, форм і методів аналізу одержаної інформації. Лише на основі об’єктивних даних педагог може правильно оцінити ситуацію й обрати засоби педагогічного впливу.
Динамізм. Виховний колектив не стоїть на місці, і його життя перебуває в процесі постійного розвитку. Весь час збагачується і ускладнюється життя колективу, удосконалюється його структура і система органів самоуправління, підвищується рівень суспільної активності його членів, відбувається накопичення корисних традицій, розвиваються і зміцнюються зв’язки учнів з іншими колективами, з соціальним середовищем.
Формами життя вільного людського колективу є рух уперед, формою смерті – зупинка. А.С. Макаренко
У колективі, який має всі перераховані ознаки, формується внутрішньоколективна атмосфера, яка забезпечує взаєморозуміння, захищеність, взаємодопомогу, взаємовідповідаль-ність, доброзичливість, здорову критику і самокритику, змагання.
Система відносин характеризується розумним поєднанням особистих і колективних інтересів, спрямованістю на формування впевненої позиції кожного члена колективу, що знає свої обов’язки, долає суб’єктивні та об’єктивні перешкоди.
Найбільш стабільною ланкою у структурі шкільного колективу є колектив класу, в межах якого протікає основна діяльність учнів – учіння. Саме в класному колективі між вихованцями утворюється густа сітка міжособистісних зв’язків і взаємин. У зв’язку з цим він виконує роль своєрідного фундаменту, на базі якого формуються різні шкільні колективи.
Узагальнюючи сказане, можемо зробити висновок, що учнівський колектив – це група учнів, об’єднана загальною соціально значимою метою, діяльністю, організацією цієї діяльності, має органи самоуправління, відрізняється морально-психологічною єдністю, поєднанням особистих і колективних інтересів, динамізмом життєдіяльності.
Подраздел: Шпаргалки по педагогике
Подраздел: Шпаргалки по педагогике (украинский язык)
Похожие материалы в разделе Шпаргалки по …:
- Определение воспитания
- Социотипическое поведение личности в истории культуры
- Социально-психологический климат коллектива: определение, структура, пути формирования благоприятного СПК
- Фактори, що зумовлюють формування змісту освіти
- Мета виховання в сучасній педагогіці
- Школа як педагогічна система й об'єкт управління
- Определение трудового и политехнического воспитания
- Критерії вихованості
- Суть нової методології педагогіки
- Формування фізичної культури