Мета: навчати дошкільнят визначати жорстоке поводження й шукати захисту від нього. Розкрити разом з дітьми концепцію захисту: звертатися по допомогу до вихователів, сусідів, знайомих, до міліції. Виховувати відповідальність за свої вчинки. Формувати вміння захищати своє власне життя й життя інших людей.
Матеріал: картки з текстами порад дітям; іграшковий телефон; атрибути до ігор «Міліція», «Пожежники», «Швидка допомога».
Хід заняття
Вихователька. Ми з вами вже говорили про те, що кожна дитина, як і кожний дорослий, особлива. Кожен із вас, хлопчиків та дівчаток, має свої права та обов’язки в світі, де ми живемо. Сьогодні ми ще раз згадаємо ваші права – на гру, навчання, лікування, на життя в сім’ї та інші. Ми говорили також про те, що діти відрізняються від дорослих найперше тим, що потребують захисту. А от від кого і від чого необхідно захищати дітей – про це буде наша сьогоднішня розмова. Давайте поміркуємо разом: які небезпеки можуть чатувати на вас на вашому життєвому шляху?
Діти. Пожежа. Автомобілі на дорогах, які їздять дуже швидко. Війна. Дітей інколи викрадають.
Вихователь. Правильно. Послухаємо кілька розповідей, які підготували для цієї бесіди ваші товариші.
Перша дитина. Настю і Тетянку запросила до себе на день народження їхня подруга Оленка. Дівчатка підготували подарунки, але вирішили ще й зібрати для Оленки букет квітів із тих, які росли в яру за парком. Дівчатка швиденько побігли за квітами. Але тільки-но вони спустилися у яр, як з-за куща вийшов здоровенний дядько, якого вони вже бачили раніше. Він часто гуляв зі своєю старенькою матусею у парку й завжди тримав її за руку. Цього ж разу дядько був сам. Очі його були злі, і він побіг до дівчаток. Подружки почали тікати, і Настя впала. Але тут з-за іншого куща вибіг хлопчик з розкуйовдженим волоссям. Він допоміг дівчинкам утекти. Це був Шустрячок.
Друга дитина. Цього разу дівчаткам пощастило. Їм вдалося уникнути небезпеки, бо допоміг Шустрячок. Але так буває не завжди. Страшний дядько, якого дівчатка бачили в парку, – психічно хвора людина. Такі люди іноді, коли залишаються самі, нападають на інших людей, особливо на дівчаток. Адже дівчатка слабші і ще не можуть себе захистити.
Вихователь. Отож, любі дівчатка, не ходіть без супроводу дорослих у безлюдні місця. Небезпечно також ходити по вулицях міста, коли звечоріло.
Третя дитина. Бувають випадки, коли небезпека загрожує не лише дівчаткам, а й хлопчикам, і не завжди від хворої людини. Треба взагалі остерігатися чужих та малознайомих людей. Це можуть бути й старші хлопці та дівчата. Ми ще діти і захистити себе не зможемо. Тому маємо слухати порад дорослих і намагатися виконувати їх.
Правила безпеки
- Коли ти залишився вдома сам, без дорослих, не відчиняй двері нікому, навіть не підходь до них, коли хтось дзвонить чи стукає.
- Не ходи гуляти далеко від свого будинку.
- Не ходи без дорослих у парк, у ліс, до річки, яру. Нікуди не ходи з незнайомими людьми.
- Якщо до тебе чіпляється незнайомець, тікай від нього, кричи, клич на допомогу!
Вихователь. Вам уже добре знайомі телефонні номери, за якими викликають спеціальні служби: «01», «02», «03», «04». Зараз ми пригадаємо, куди інколи доводиться телефонувати за цими номерами. Для цього пропоную розіграти кілька ситуацій.
Перша ситуація.
– Ви були вдома, гралися на балконі. Раптом почули, що хтось кричить. По вулиці бігла дівчинка, а її наздоганяли двоє хлопців. Дорослих поблизу немає. Що треба робити? Продемонструйте свої дії.
Дитина бере іграшковий телефон, набирає «02» і просить допомоги. З нею розмовляє вихователь, який у цей час виконує роль чергового міліціонера. Виклик повторюють двоє-троє дітей.
Друга ситуація.
– Ви гралися вдома. Мама пішла до магазину й забула вимкнути праску. Раптом ви відчули запах диму. Що треба робити?
Дитина набирає «01» і передає повідомлення про пожежу черговому, роль якого виконує вихователь. Виклик повторюють двоє-троє дітей.
Третя ситуація.
– Діти гуляли надворі. Оленка побігла по м’яч і впала. Діти побачили, що дівчинка сильно розбила ногу, тече кров, а дорослих удома немає. Як треба діяти в цій ситуації?
Діти вправляються у виклику «швидкої допомоги»
Вихователь. Краще не потрапляти в небезпечні ситуації, але коли вже так сталося, не варто розгублюватись, а треба шукати виходу зі скрутного становища. Слід відповідально ставитися до себе і до свого життя, особливо в тих випадках, коли на деякий час залишаєшся без нагляду дорослих.